Alaplı Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Alaplı Ziraat Odası > Başkanımız

Başkanımız

Şeref TÜRKOĞLU
Alaplı Ziraat Odası Başkanı


 İsmim  ŞEREF TÜRKOĞLU,1943 yılında Çatak Köyü’nde doğdum. İlkokulu Çatak İlkokulu’nda bitirdim.

-1959 yılında Kandilli’de işe girdim.

-1963 yılında vatani görevimi yerine getirmek için askere gittim,1965 yılında terhis oldum.

-1966 yılında Erdemir’de işe başladım.

-1968 den 1974 yılına kadar Sendika Yönetim Kurulu üyeliği yaptım.

-1972 yılında köyde kooperatif kurdum ve 1500 küçükbaş üretim tavukçuluğu çiftliği inşa ettim.

-1974 yılında Zonguldak Kooperatifler Birliği kurdum. Daha sonra Erdemir’den istifa ettim ve birliğin müdürü olarak atandım.

-1979 yılında birlik müdürlüğünden istifa ettim.

-1980’de kömür ticaretine başladım.

-1982 yılında Alaplı’ya döküm hammadde tesisi inşa ettim.

-1983 yılında bir partide Kdz.Ereğli kurucu yönetim kurulu üyesi oldum.

-1984 yılında mahalli seçimlerde il genel meclis adayı oldum.

-1987 yılı genel seçimlerinde il genel meclis üyeliğinden istifa ettim

-1994 yılında mahalli seçimlerde tekrar aday oldum.İl genel meclisi üyeliğini kazandım.

-1996 yılında 36 köyün içme suyu temini için Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne müracat ettik. İlk önce etüd  programına alındı ve Bendere’de su tespit edildi.Daha sonra projesi yapılarak  birlik kurulması önerildi.33 köy muhtarlığının iştirakı ile birlik kurma çalışmalarını tamamladık.                                                                                                                                                      

-1997’de Alaplı  Ziraat Odası’nı kurdum.Çiftçinin hak ve menfaatleri için elimizden ne gelirse yapmaya başladık.Hayvancılığı geliştirmek için Musabeyli çevre köyleri adı altında tarımsal kooperatif  kurduk.100 adet damızlık süt ineği alabilmek için il genel meclisine teklif verdik.Musabeyli kooperatif ortaklarına verilmek üzere 100 inek,50 ahır kredisi çıkarttık ve kısa sürede uygulamaya koyduk.Özel İdare kaynaklarından 5 tonluk 2 adet süt soğutucu deposu Musabeyli köyüne kurduk.Yine Özel İdare olarak 1 kamyonet aldık ve kooperatife tahsis ettik.Alaplı’da süt toplama sistemi kuruldu ve çok güzel yürüyordu.Ne yazıkki kooperatif yöneticilerinin çıkar çekişmesinden dolayı kooperatif kapandı.

-1999 mahalli seçimlerde tekrar il genel meclis adayı oldum. Hizmetlere devam ettim.

-2002 yılında Merkez Cami’nin restorasyonuna başladık ve başarı ile bitirdik.

 -2009 yılında 1265 çiftçi ile organik tarıma geçtik.Hedefimiz fındık üreticisinin ürününün daha iyi değerlendirilmesi.Hedeflerimiz doğrultusunda başarı ile yol aldık ve ürünlerimizi organik hale getirdik.         

Kdz.Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde organik fındık fabrikası kuruyoruz.Fındığımızı mamül olarak ihraç edeceğiz.Böylece çiftçimizin eline daha çok para geçecek,çiftçimizin yüzü gülecek.Ayrıca çiftçilerimizin eğitimi için Aşağıdağ Köyü muhtarlığından kiraladığımız  25 dönüm arazide başta çilek olmak üzere sebze,meyve üretimi çalışmalarımız devam etmektedir.Uygulamalı eğitim yapabilmemiz için BAKKA ile bir proje yaptık.Projemizin içinde 1 tane eğitim binası,5 adet sera bulunmaktadır.Projemiz kabul edilirse pazar payı yüksek olan ürünleri yetiştireceğiz.Şu anda 5 çiftçimiz İstanbul Şişli,Kartal,Maltepe,Bakırköy;Ankara Çankaya organik pazarlarında 8 yıldan beri sebze ve meyve pazarlıyorlar.Alaplı’mızın sesini,ismini diğer illere taşıyorlar.İnşallah pek yakında da dünyaya duyuracağız.

Ayrıca Gümeli Beldemizde organik arıcılık kapsamında 20 üreticimize kişi başı 25 adet polen tuzaklı organik kovanlar  temin ettirip;organik bal üretimini başlattık.Projemiz 4. yılındadır ve arıcılarımız toplam 500 kovandan organik sertifikalı Gümeli Balı üretimi yapmaktadır.Bu projemizi daha fazla alana genişletmek için çalışmalarımız devam etmektedir.           

Halen Alaplı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevime devam etmekteyim. Evliyim, 5 çocuk babasıyım